Barkas B100
Barkas był enerdowską odpowiedzią na sukces VW T1 zwanego potocznie "ogórkiem". Seryjna produkcja Barkasa rozpoczęła się w 1961 roku w zakładach Chemitz, które w latach 1953-1990 nazywały się Karl-Marx-Stadt. Początkowo samochód był wyposażony w pochodzący od Wartburga 311 silnik, ale już kilka miesięcy później furgonetka otrzymała podobnie jak Wartburg motor o powiększonej pojemności. Wtedy to dodano symbol B1000. Pojazd był wytwarzany w rozmaitych wersjach nadwozia, jako KA (Kastenwagen) - furgon z dwuosobową kabiną zamkniętą, KM (KastenMahrzweckwagen) - furgon 4 lub 5 osobowy z kabiną półzamkniętą, KB (Kleinbus) - mikrobus, KK (Krankenwagen) - karetka pogotowia, HP (Pritschemfahrzeug) - furgon 2-osobowy z nadwoziem pick-up oraz FR (Fahrerhaus-Rahmenausfuhrung) z nadwoziem do zabudowy. Pojazd oprócz zalet również posiadał wady, bez wątpienia największą jego najsłabszą stroną był silnik, który był po prostu za słaby do napędzania dostawczego samochodu. Załadowany Barkas ledwie się toczył, a podczas pokonywania wzniesienia kierowca mógł odnieś wrażenie, że samochód się za chwilę zatrzyma i zacznie się staczać do tyłu. Jazdę po górach również utrudniał brak możliwości hamowania silnikiem z powodu stosowanego w silnikach dwusuwowych wolnego koła zamachowego. W 1989 roku pod koniec produkcji próbowano rewitalizować pojazd przy pomocy firmy Volkswagen. Otrzymał on wówczas silnik Golfa o pojemności 1300 ccm. Podobnie jak w przypadku zmodyfikowanego w ten sam sposób Wartburga czy Trabanta na niewiele się to zdało. Po upadku socjalizmu przstarzałe konstrukcje enerdowskie nie miały szans w konkurencji z zachodnimi wozami. Ostatni Barkas zjechał z taśmy montażowej 10 kwietnia 1991 roku. W ciągu trzech dekad wytworzono w sumie blisko 176 tys. egzemplarzy tego auta.
 Dane techniczne :
 Silnik Benzynowy, trzycylindrowy, dwusuwowy o pojemności 992 cm.
 Prędkość maksymalna 115 km/h
 Zużycie paliwa ok 9 l/100 Km
 Moc 45 KM
 Masa własna 1165 Kg.
 Dopuszczalna masa całkowita 2135 Kg.
 Wymiary 4520 mm x 1850 mm x 1910 mm
Chevrolet Van G10
Citroen Typ H
Ford
Ford Transit MK I
Ford Transit MK II
Hanomag
Hanomag Kurier
Hanomag Henschel E 45
Hanomag Henschel F45
Ifa Multicar M22
Mercedes
Mercedes 206D
Mercedes 508D
Nysa
Nysa N59M
Produkcję seryjną mikrobusów Nysa podjęto w 1959 roku. W stosunku do prototypów nieco zmieniły się zespoły podwozia oraz pewne elementy nadwozia. Przede wszystkim wzmocniono belkę i sprężyny zawieszenia przedniego oraz przekonstruowano hamulec pomocniczy. Zastosowano szersze obręcze kół i wzmocnione ogumienie. Zmiany w nadwoziu zostały podyktowane głównie przystosowaniem konstrukcji do produkcji seryjnej. Zmiany widoczne z zewnątrz - to inny zderzak przedni oraz umieszczenie reflektorów i kierunkowskazów. Model ten produkowany był do roku 1964.
Dane techniczne

Silnik - Typu M20, z zapłonem iskrowym czterosuwowy. Dane jak   w N57, z następującymi zmianami: Kolektor ssąco-wydechowy z podgrzewaczem zasysanej mieszanki. Zasilanie: gaźnik opadowy   G35, o średnicy gardzieli 27 mm, wyposażony w urządzenie rozruchowe, pompkę przyspieszającą i oszczędzacz.
Instalacja elektryczna - Prądnica prądu stałego typu PLA o mocy 220W, współpracująca z regulatorem typu RG-1a. Akumlator & ołowiowy 12V, o pojemności 54Ah. Rozrusznik typu R1a o mocy 1,25kW, z włączaniem elektromagnetycznym. Reflektory o średnicy układu optycznego 170 mm, ze światłem drogowym, symetrycznym światłem mijania i światłem pozycyjnym. Kierunkowskazy migowe. Wycieraczka szyb przednich typu WC1a, dwubiegowa, z dwoma wycieraczkami pracującymi przeciwbieżnie.
Układ napędowy - Klasyczny (4X2). Dane takie jak w N57.
Układ nośny - Rama podłużnicowa, spawana. Podłużnice i poprzeczki wykonane z zamkniętych profili stalowych 100x50x3 mm. Zawieszenie kół przednich niezależne, na podwójnych   poprzecznych wahaczach nierównej długości. Sprężyny śrubowe i amortyzatory teleskopowe dwustronnego działania.
Uklad hamulcowy - Dane jak w N57.
Nadwozie - Wagonowe, całkowicie metalowe, zamknięte o konstrukcji szkieletowej. Szkielet spawany ze stalowych profili o kształcie "omega". Poszycie zewnętrzne z blachy stalowej o grubości 0,8 mm. Podłoga z desek sosnowych, pokryta linoleum. W prawej ścianie nadwozia dwoje drzwi kierowcy, wszystkie zawieszone na swoich przednich krawędziach. Drzwi tylne jednoskrzydłowe, zawieszone na lewej krawędzi. Szyba przednia płaska, dzielona. Dwie trójkątne szyby stałe szyby boczne. Szyby w drzwiach kierowcy, przednich drzwiach prawych oraz w środkowych oknach bocznych przesuwane. Pozostałe szyby stałe. Dwa inwidualne fotele obok osłony silnika. Osiem miejsc dla pasażerów na trzech kanapach dwuosobowych i dwóch fotelach inwidualnych. Nagrzewnica połączona z układem chłodzenia silnika, wyposażona w dmuchawę z silnikiem elektrycznym. Koło zapasowe umieszczone poziomo pod tylną częścią podłogi, dostępne po odchyleniu drzwiczek schowka. Zbiornik paliwa umieszczony pod podłogą. Wlew z lewej strony pojazdu
Wymiary - Rozstaw osi 2700 mm, rozstaw kół przednich 1365 mm, kół tylnych 1372 mm. Długość całkowita 4410 mm, szerokość 1760 mm, wysokość (bez obciążenia) 1955 mm.
Masy - Własna pojazdu 1550 Kg. Dopuszczalne obciążenie 850 Kg. Dopuszczalna masa całkowita 2400 Kg.
Dane eksploatacyjne - Prędkość maksymalna 95 Km/h, zużycie paliwa 13,5 dm³/100 Km. Najmniejsza średnica zawracania 12,2 m.

Nysa N60T
Zakłady Budowy i Nadwozi Samochodowych w Nysie opracowały nową wersję nadwoziową popularnej już Nysy. Była to odmiana towarowo - osobowa (towos), która powstała na bazie furgonu. Odmiana towarowo - osobowa o symbolu N60-T weszła do produkcji w 1960 roku.
 Dane techniczne :
 Silnik Typ M20, z zapłonem iskrowym.
 Układ napędowy Klasyczny (4X2).
 Nadwozie W ścianach bocznych dwoje drzwi jednoskrzydłowych, zawieszonych na przednich krawędziach. Drzwi tylne jednoskrzydłowe zawieszone na swojej lewej krawędzi. W bocznych ścianach nadwozia po dwa okna, przy czym jedno z szybami przesuwnymi. Kabina kierowcy oddzielona od przedziału towarowo - osobwego niską ścianką działową. Wzdłuż bocznych ścian umocowano ławki dla ośmiu pasażerów
 Masy Własna pojazdu 1450 Kg. Dopuszczalne masa całkowita 2400 Kg. Ładowność 750 Kg. Dopuszczalne obciążenie osi przedniej 1000 Kg, osi tylnej 1400 Kg.
 Dane eksploatacyjne Prędkość maksymalna 100 Km/h, zużycie paliwa 13,0 dm³/100 Km. Najmniejsza średnica zawracania 12,2 m.

Nysa N522
Samochód przeznaczony do przewozu ludzi lub małych ładunków w przestrzeni zamkniętej, pojazd występuje w kilku odmianach (521, 522, sanitarna, TOWOS) różniących się wyposażeniem wnętrza nadwozia co decyduje o przeznaczeniu i możliwościach przewozu określonych ładunków.
 Dane techniczne :
 Ładowność 90 Kg.
 Masa własna 1450 Kg.
 Silnik S 21, gaźnikowy 4-cylindrowy, rzędowy.
 Moc silnika 51 kW.
 Rodzaj paliwa etylina.
 Poj.zbiornika paliwa 55 l.
 Prędkość maksymalna 95 km/h
 Wymiary pomieszczenia ładu. 2485 x 1660 x 1374 mm.
 Skrzynia biegów mechaniczna, czeterobiegowa.
 Rozmiar ogumienia 6.50-16"
Opel/Bedford
Opel Bedford Blitz CF Van
Opel Bedfor Blitz 1972
Renault Estafette
Po pomyślnych próbach w czerwcu 1959 roku ruszyła seryjna produkcja modelu Estafette ("posłaniec", "kurier"). Był to pierwszy samochód tej marki z przednim napędem. Za pierwszy uznaje się wprawdzie Renault 4, lecz jego wytwarzanie rozpoczęto dopiero dwa lata później. Wraz z uruchomieniem produkcji nowy model zaczęto prezentować w całym kraju na różnego rodzaju targach dla rolników i rzemieślników. Przygotowano również wersję tego modelu o ładowności do 500 kg. która mogła wjeżdzać do specjalnych strefa w Paryżu, gdzie obowiązywał zakaz wjazdu dla samochodów powyżej pół tony. Model Estafette miał początkowo silnik z Renault Dauphine, o pojemności 845 ccm i mocy 32 KM. Od maja 1962 roku stosowano jednostkę napędową typu Cleon-Fonte, odmianę Sierra o pojemności 1108 ccm, pochodzącą z modelu R8, o mocy powiększonej do 45 KM. Trzeci typ napędu, o mocy 38 KM wprowadzono w 1968 roku. Był to silnik o pojemności 1289 ccm, stosowany w Renault 12. Odmiany dostawcze miały przestrzeń ładunkową o objętości od 5,28 do 7,75 m³ oraz ładowności od 500 kg do 1000 kg, zależnie od wersji. Auto produkowane było w kilku wersjach nadwoziowych. Zwykły "blaszak" miał przesuwane drzwi boczne od strony pasażera. Odmiana z powiększoną przestrzenią bagażową została wyposażona w nadstawki z tworzywa sztucznego. Dzięki temu we wnętrzu mógł stanąć dorosły człowiek, który pomagał w załadunku. Pick-up miał stelaż na plandekę przesuwany do tylnej ściany kabiny i tylne drzwi opuszczane tak, że tworzyły rampę. Istniała również odmiana pasażerska: mikrobus mogący pomieścić osiem osób oraz kierowcę. Samochody wyjeżdzały z fabryki w kolorach szarym, niebieskim, żółtym lub pomarańczowym. Bardzo ciekawym rozwiązaniem były przesuwne drzwi kierowcy, które ułatwiały wysiadanie z pojazdu stojącego na ulicy, bez ryzyka uszkodzenia drzwi przez przejeżdzające pojazdy. Model ten był wytwarzany w niezmienionej rormie aż do roku 1980.
 Dane techniczne :
 Silnik Czterocylindrowy, rzędowy o pojemności 1289 ccm.
 Długość 4070 mm.
 Szerokość 1780 mm.
 Wysokość 1930 mm.
 Masa własna 970 Kg.
 Dopuszczalna masa całkowita 1900 Kg.
 Prędkość maksymalna 100 km/h.
 Moc silnika 50 KM
 Zużycie paliwa 9-10 l/100 km.
Škoda 1203
Tarpan 236
Volkswagen
Volkswagen T1
Volkswagen T2
Żuk
Żuk A03
Z początkiem 1956 roku w zakładowym biurze konstrukcyjnym FSC Lublin rozpoczęto pracę nad samochodem dostawczym. Dotychczas w kraju nie wytwarzano tego rodzaju pojazdów. Zepsół konstrukcyjny, pod kierunkiem inż. Stanisława Tańskiego, zakończył opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej samochodu opartego o podstawowe zespoły samochodu osobowego Warszawa M20. W Żuku wykorzystano silnik, układ napędowy, przednie zawieszenie oraz elementy układu kierowniczego i hamulcowego. W czwartym kwartale 1958 roku wykonano serię informacyjną 50 szt. samochodów, a w roku następnym podjęto seryjną produkcję. Żuk okazał się konstrukcją bardzo udaną, a w następnych latach powiększono produkcję modelu postawowego oraz skonstruowano inne wersje nadwoziowe.
Dane techniczne

Silnik - Typu M20.
Instalacja elektryczna - Dane jak w samochodzie FSO   Warszawa 200P pick-up, z następującymi zmianami: Wycieraczka  szyby przedniej typu WS3d, dwubiegowa z wyłącznikiem krańcowym. Dwa wycieraki pracujące przeciwbieżnie. Sygnały dźwiękowe dwa, tubowe.
Układ napędowy - Klasyczny (4X2). Sprzęgło cierne, suche,   jednotarczowe, półodśrodkowe, sterowane mechanicznie. Dziewięć śrubowych sprężyn dociskowych. Tarcza sprzęgła z tłumikiem   drgań skrętnych, wyposażona w okładziny cierne o średnicach 255x147mm. Skrzynka przekładniowa trzywałkowa, o trzech przełożeniach, zblokowana z silnikiem. Biegi II i III synchronizowane. Dźwignia zmiany biegów umieszczona pod kierownicą. Wał napędowy rurowy, jednoczęściowy z dwoma przegubami krzyżakowymi o łożyskach igłowych. Przekładnia główna stożkowa, o zębach łukowo-kołowych. Mechanizm różnicowy stożkowy, o dwóch satelitach. Półosie napędowe częściowo odciążone.
Uklad nośny - Rama podłużnicowa, spawana. Podłużnice i   poprzeczki wykonane z zamkniętych profili stalowych 100x50x3 mm. Podłużnice lekko zbieżne ku przodowi. Zawieszenie kół przednich niezależne na wachaczach poprzecznych nierównej długości. Sprężyny śrubowe i amortyzatory teleskopowe dwustronnego działania. Stabilizator skrętny, umieszczony przed osią kół przednich. Zawieszenie kół tylnych zależne, sztywny most napędowy, wsparty na wzdłużnych półeliptycznych resorach piórowych. Liczba piór 11. Amortyzatory hydrauliczne, ramieniowe, dwustronnego działania.
Układ kierowniczy - Przekładnia kierownicza ślimakowa,   globoidalna, z podwójną rolką, o średnim przełożeniu 16,6. Wał kierowniczy jednoczęściowy. Koło kierownicy trzyramienne o średnicy 440 mm. Mechanizm zwrotniczy o trzech drążkach poprzecznych i z drążkiem pośrednim, umieszczonym przed osią kół przednich.
Układ hamulcowy - Hamulec zasadniczy uruchamiany hydraulicznie, jednoobwodowy. Hamulce kół przednich bębnowe, hamulce kół tylnych bębnowe.
Nadwozie - Całkowicie metalowe, typu pick-up. Kabina kierowcy wagonowa, zamknięta, dwudrzwiowa, dwuosobowa. Drzwi zawieszone na tylnych słupkach. Szyba przednia płaska, z dwiema trójkątnymi szybami bocznymi. Szyby w drzwiach przesuwne. W tylnej ścianie kabiny okno z szybą stałą. Dwa inwidualne fotele obok wewnętrznej, odejmowanej pokrywy silnika. Nagrzewnica połączona z układem chłodzenia silnika, wyposażona w dmuchawę z silnikiem elektrycznym. Boczne ściany skrzyni ładunkowej, połączone sztywno z kabiną. Ściana tylna otwierana, zawieszona na dolnej krawędzi, może być utrzymywana w położeniu poziomym za pomocą dwóch łańcuchów. Podłoga skrzyni ładunkowej wykonana z desek. Brezentowa opończa, z tylną ścianą otwieralną, rozpięta na trzech pałąkach. Koło zapasowe zamocowane poziomo pod ramą z lewej strony. Zbiornik paliwa umocowany do prawej podłużnicy ramy, za kabiną.
Wymiary - Rozstaw osi 2700 mm, rozstaw kół przednich 1365 mm, kół tylnych 1372 mm. Długość całkowita 4310 mm, szerokość 1765 mm, wysokość (bez obciążenia) 2140 mm.
Masy - Własna pojazdu 1340 Kg.Dopuszczalna masa całkowita 2450 Kg.
Dane eksploatacyjne - Prędkość maksymalna 90 Km/h, zużycie paliwa 14 dm³/100 Km. Najmniejsza średnica zawracania 13,4 m.

ŻUK oblachowany
 Dane techniczne :
 Ładowność 850 Kg.
 Masa własna 1410 Kg.
 Silnik S 21 gaźnikowy, 4 - cylindrowy, rzędowy
 Moc silnika 51 kW.
 Rodzaj paliwa Etylina.
 Poj. zbiornika paliwa 55 l.
 Wymiary pomieszczenia ładun. 2500 x 1620 x 1480 mm.
 Skrzynia biegów Mechaniczna, trzybiegowa plus wsteczny.
Samochód występuje w kilku wersjach różniących się pomiędzy sobą rodzajem silnika oraz możliwością wykorzystania nadwozia obudowanego (m.in.A03).
ŻUK skrzyniowy
 Dane techniczne :
 Ładowność 1058 Kg.
 Masa własna 1400 Kg.
 Silnik M20, gaźnikowy, 4- cylindrowy, rzędowy.
 Moc silnika 40 kW
 Rodzaj paliwa Etylina.
 Poj.zbiornika paliwa 55 l.
 Wymiary skrzyni ładunkowej 2640 x 1745 x 300 mm.
 Skrzynia biegów mechaniczna, trzybiegowa plus wsteczny.
 Rozmiar ogumienia 6.50-16".
Samochód występuje w kilku wersjach różniących się pomiędzy sobą rodzajem silnika oraz kształtem i wielkością skrzyni ładunkowej (m.in. A-06, A-07, A-11, A-13).
Steyr 950
Bedford CF 250
RAF 2203 Latvia
RAF 2203 Latvija był pierwszym masowo produkowanym radzieckim mikrobusem, który z czasem stał się jednym z filarów transportu publicznego oraz podstawowym autem służb ratunkowych. Jednak zanim ostatecznie uruchomiono w ryskich zakładach produkcję z prawdziwego zdarzenia, przez wiele lat wytwarzano te samochody w bardzo małych seriach przy użyciu technologii rodem z manufaktury. W Polsce „rafiki” były rzadko spotykane, ponieważ mieliśmy własne całkiem udane konstrukcje takie jak Żuk czy Nysa. W 1957 roku fabryka RAF otrzymała zadanie opracowanie mikrobusu, który miał być radzieckim wariantem Volkswagena Transportera czyli słynnego „ogórka”. Zespół łotewskich inżynierów pod kierownictwem Laimonisa Klegego opracował pierwszy prototyp mikrobusu, oznaczony symbolem RAF-10. Na cześć VI Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie auto otrzymało nazwę „Festiwal”, zaś dziesiątka w nazwie pochodziła od liczby pasażerów, którzy mogli podróżować tym pojazdem. Tak jak Nysa czy Żuk, RAF powstał na bazie podzespołów pochodzących z Pobiedy, jednak w przeciwieństwie do aut wytwarzanych w Nysie i Lublinie, miał nadwozie samonośne. W prototypowej wersji było dużo wad, dlatego w kolejnych wersjach wprowadzono szereg zmian, zwłaszcza w konstrukcji nadwozia. W 1965 roku postanowiono podjąć prace nad nowym mikrobusem, który miał zastąpić model RAF-997. Pracami zajęły się dwa rywalizujące ze sobą zespoły projektantów, kierowane przez inżynierów Meizisa i Eiserta. Pierwsze egzemplarze nowego samochodu, który otrzymał nazwę RAF-2203 Latvija, zaczęły schodzić z linii montażowej w 1976 roku. W odróżnieniu od prototypowej wersji były one wyposażone w silnik i tylny most pochodzące z nowej Wołgi 24. Zawieszenie i układ kierowniczy zostały natomiast skonstruowane od nowa, choć z wykorzystaniem detali z modelu GAZ-24. Silnik został umieszczony między fotelami pasażera i kierowcy. Wytwarzany samochód na Łotwie był powszechnie używany w całym Związku Radzieckim i stał się najpopularniejszym modelem w swojej klasie. Służył przede wszystkim jako środek transportu publicznego, tzw. „marszrutnoje taksi”, a także jako pojazd pogotowia ratunkowego, był również wykorzystywany przez milicje czy straż pożarną. Przestronny samochód nie sprawiał większych kłopotów w eksploatacji. Mikrobus miał również swoje wady, prowadził się niestabilnie, co dawało się odczuć na zakrętach. Z kompletem pasażerów w środku stawał się ospały. Wiele do życzenia również pozostawała jakość produkcji, szczególnie dotyczył to wykonania spawów, powłoki lakierniczej i zabezpieczenia antykorozyjnego.
 Dane techniczne :
 Silnik Benzynowy, czterocylindrowy, czterosuwowy o pojemności 2445 ccm.
 Prędkość maksymalna 120 Km/h.
 Zużycie paliwa ok. 12l/100Km.
 Moc 95 KM.
 Masa własna 1750 Kg.
 Dopuszczalna masa całkowita 2710 Kg.
 Wymiary 4940 x 2210 x 1970 mm.
UAZ 452
Samochód już nieco w Polsce zapomniany. Charakterystyczny wehikuł przypominający skrzyżowanie autobusu z jeepem, był wykorzystywanie przez rozmaite służby energetyczne i gazownicze tam gdzie dojechanie zwykłym samochodem stanowiło problem. Czasem go można było spotkać też w nadleśnictwach. W samym ZSRR pojazd ten był bardzo rozpowszechnionym środkiem transportu i do dziś cieszy się w krajach postradzieckich niesłabnącą popularnością. Choć trudno w to uwierzyć, samochód ten mimo że swoją premierę miał w latach 60 - tych, produkowany jest do dziś, w 1985 roku zmienił nazwę na UAZ 3741, ale nadal to ten sam pojazd. UAZ 452 miał być praktycznym i niezawodnym środkiem transportu, przystosowanym do realiów kraju w którym brakował rozbudowanej infrastruktury drogowej, jak również gęstej sieci serwisów. Samochód spisuje się na bezdrożach, a dzięki prostej konstrukcji może być naprawiany w warunkach wręcz polowych. Prototyp pierwszego pojazdu samodzielnie skonstruowanego przez inżynierów z Uljanowska zademonstrowano w 1949 roku, podczas parady zorganizowanej z okazji rocznicy rewolucji październikowej. Była to mała ciężarówka UAZ 300, choć pomyślnie przeszła próby drogowe nie zdecydowano się na jego produkcję. Parę lat później konstruktorom powierzono pilne przygotowanie konstrukcji wielozadaniowego samochodu terenowego, który byłby wytwarzany w kilku odmianach, m.in., jako sanitarka, mała ciężarówka czy mikrobus. Koncepcja nowego pojazdu została opracowana przy wykorzystaniu rozwiązań stosowanych w GAZ-69. Z gazika pochodziło m.in. zawieszenie i rama nośna. Pojazd opracowany przez projektantów otrzymał zupełnie nowe nadwozie, którego kabina znajdowała się nad silnikiem, co w przypadku samochodu z napędem na cztery koła było rozwiązaniem unikatowym na skalę światową. Pozowliło to uzyskać większą przestrzeń ładunkową przy zachowaniu niezmienionej długości pojazdu. Samochód napędzanym był silnikiem benzynowym o pojemności 2400 ccm i mocy 62 KM. Nadwozie zbudowane na ramie pozwalało na łatwe modyfikacje. UAZ 450 wszedł do produkcji w roku 1958. Był to pierwszy wytwarzany w Uljanowsku pojazd zaprojektowany przez tamtejszych inżynierów. Nowa "buchanka" czyli UAZ 452 zjechał po raz pierwszy z taśmy montażowej w 1965 roku. Oficjalna premiera tego pojazdu odbyła się podczas międzynarodowej wystawy techniki rolniczej w Moskwie. Decyzją jury samochód zdobył złoty medal, a w 1966 roku Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod został zaś odzanczony orderem Robotniczego Czerwonego Sztandaru. W 1974 roku z taśm fabryki zjechał milionowy pojazd - UAZ 452 w wersji furgon. W 1977 roku model ten został wyróżniony państwowym znakiem jakości. UAZ-a 452 upodobali sobie m.in. członkowie partyjnego aparatu średniego szczebla. UAZ 452 produkowany był formalnie do 1985 roku, kiedy to samochody wytwarzane w zakładach UAZ otrzymały nowe indeksy liczbowe.
Informacja :
#OFD 6699 - Numery tablicy rejestracyjnej.
(58)- - Numer ewidencyjny pojazdu nadany przez przewoźnika.
Źródło :
Zdzisław Podbielski - Samochody ciężarowe, specjalne i autobusy.
Muzeum Ratownictwa w Krakowie.